4. Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! 2013

17 października 2013 roku zakończyła się czwarta edycja Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino!

W tym roku festiwal odwiedził siedem miejscowości w czterech różnych rejonach Polski. Podczas festiwalu zostało zaprezentowanych trzynaście filmów krótkometrażowych i sześć pełnometrażowych, które obejrzało łącznie prawie 6 tysięcy widzów. Projekcje odbywały się w salach lokalnych kin oraz pomieszczeniach specjalnie zaaranżowanych do pokazów – np. domach kultury.

Tegoroczny Festiwal był finansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Poznań.
Harmonogram 4. Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! wyglądał następująco:

  • 3-5 października: Teremiski, Białowieża (woj. podlaskie)
  • 3-6 październik: Cisna, (woj. podkarpackie)
  • 7-9 października: Krasnystaw (woj. lubelskie)
  • 7-9 października: Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie)
  • 10-12 października: Pacanów (woj. świętokrzyskie)
  • 15-17 października: Czarnków, Gębice (woj. wielkopolskie)
  • 15-17 października: Rydułtowy (woj. śląskie)

Festiwal został zrealizowany we współpracy z: Fundacją Edukacyjną Jacka Kuronia w Warszawie prowadzącą Uniwersytet Powszechny i Teatr w Stodole w Teremiskach, Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej, Krasnostawskim Domem Kultury, Domem Kultury w Gołdapi, Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka, Fundacją „Gębiczyn” oraz Rydułtowskim Centrum Kultury „FENIKS”. Współorganizatorem Festiwalu
i jednocześnie jego producentem wykonawczym była Pracownia Ferment Kolektiv.
Nagrodę Główną Festiwalu, Grand Prix Wędrujące Koziołeczki wyłonioną poprzez głosowanie jury, otrzymał film: Marzenie Ivana w reżyserii Roberto Santiago.

Wielką Nagrodę Publiczności, wyłonioną spośród głosowania prawie 6 tysięcy widzów festiwalu, zdobył holenderski film: Alfie mały wilkołak w reżyserii Jorama Lürsena.

Wędrujące Ale Kino! to nie tylko seanse filmowe. To również wiele ciekawych atrakcji. Uczestnicy festiwalu w Cisnej, Krasnymstawie, Pacanowie i Rydułtowach mieli okazję wziąć udział w warsztatach filmu animowanego pod kierunkiem Pauliny Wyrt i Sebastiana Kurdelskiego, zaś w Białowieży i Gębicach odbyły się warsztaty filmowe z wykorzystaniem techniki pikselacji pod kierunkiem Agnieszki Krajewskiej, Agnieszki Waszczeniuk, Małgorzaty Wojtkowiak oraz Mateusza Gudela. Dzieci uczestniczące w warsztatach stworzyły filmy animowane wykorzystujące techniki animacji poklatkowej, co pozwala w efekcie zobaczyć bohaterów poruszających się w baśniowych, samodzielnie stworzonych światach.
W technice pikselacji natomiast wykorzystywane są wcześniej sfotografowane przedmioty, zwierzęta lub postacie ludzkie w różnych fazach ruchu. Film Tango Zbigniewa zrealizowany taką techniką w 1980 r. w Se-ma-forze zdobył w 1983 r. Oskara dla krótkometrażowego filmu animowanego.

Widzowie tegorocznego festiwalu mogli się spotkać z reżyserem filmu Łowca. Ostatnie starcie, Jerzym Łukaszewiczem i porozmawiać o filmie i pracy reżysera.

Uczestnicy festiwalu Wędrujące Ale Kino! wzięli udział w konkursie na najlepszą recenzję filmu. Najlepsi recenzenci w nagrodę pojadą w charakterze jurorów na Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, który odbędzie się w dniach 1-8 grudnia 2013 w Poznaniu.
Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino!, podobnie jak „macierzysty” Festiwal w Poznaniu pokazuje filmy dla dzieci i młodzieży nieznane dotąd szerokiej widowni, o wybitnych walorach merytorycznych, edukacyjnych i artystycznych, niepodlegające rynkowym schematom. Są wśród nich produkcje rodzime, europejskie, a także pochodzące z innych krajów świata, również i tych rzadko reprezentowanych na polskich ekranach. Festiwalowy repertuar składa się z filmów traktujących młodego widza, bez względu czy ma zaledwie kilka, czy kilkanaście lat, jako partnera w prowadzonym za pośrednictwem ekranu dialogu.