Podsumowanie          Program          Rozkład jazdy

17 października 2014 roku zakończyła się piąta edycja Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino!

Nagrodę Główną Festiwalu, Grand Prix Wędrujące Koziołeczki wyłonioną poprzez głosowanie jury, otrzymał film: Felix w reżyserii Roberty Durrant.

Wielką Nagrodę Publiczności, wyłonioną spośród głosowania prawie 6 tysięcy widzów festiwalu, zdobył holenderski film: Kasper i Emma – najlepsi przyjaciele w reżyserii Arne Lindtner Næss.
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!!

W tym roku festiwal odwiedził osiem miejscowości. Podczas festiwalu zostały zaprezentowane cztery filmy krótkometrażowe i sześć pełnometrażowych, które obejrzało łącznie ponad 6 tysięcy widzów. Projekcje odbywały się w salach lokalnych kin oraz pomieszczeniach specjalnie zaaranżowanych do pokazów – np. domach kultury.

Tegoroczny Festiwal był finansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Poznań.
Patronami medialnymi byli: Polskie Radio Trójka, Gaga, Miasto Dzieci.pl i Qlturka.pl

CIEKAWOSTKI:

- przejechaliśmy 6600 km
- byliśmy w 9 miejscowościach: Cisna, Białowieża, Teremiski, Krasnystaw, Gołdap, Pacanów, Czarnków, Rydułtowy i Cieplewo
- pokazaliśmy 4 filmy krótkometrażowe i 6 pełnometrażowych
- filmy obejrzało ponad 6000 widzów

Harmonogram 5. Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! wyglądał następująco:

- 29 września – 1 października Czarnków (woj. wielkopolskie)
- 29 września – 1 października Pacanów (woj. świętokrzyskie)
- 2-5 października: Teremiski, Białowieża (woj. podlaskie)
- 2-4 października: Cisna, (woj. podkarpackie)
- 6-8 października: Rydułtowy (woj. śląskie)
- 6-8 października: Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie)
- 9-11 października: Cieplewo (woj. pomorskie)
- 15-17 października: Krasnystaw (woj. lubelskie)

Festiwal został zrealizowany we współpracy z: Fundacją Edukacyjną Jacka Kuronia w Warszawie prowadzącą Uniwersytet Powszechny i Teatr w Stodole w Teremiskach, Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej, rasnostawskim Domem Kultury, Domem Kultury w Gołdapi, Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka, Fundacją „Gębiczyn”, Rydułtowskim Centrum Kultury „FENIKS” oraz Ośrodkiem Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański. Współorganizatorem Festiwalu i jednocześnie jego producentem wykonawczym była Pracownia Ferment Kolektiv.

Wędrujące Ale Kino! to nie tylko seanse filmowe. To również wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących. Uczestnicy festiwalu w Cisnej, Pacanowie i Rydułtowach mieli okazję wziąć udział w warsztatach filmych z wykorzystaniem techniki piskelacji pod kierunkiem Pauliny Wyrt i Sebastiana Kurdelskiego, zaś w Białowieży, Czarnkowie oraz Cieplewie odbyły się warsztaty filmu animowanego pod kierunkiem Agnieszki Waszczeniuk, Małgorzaty Wojtkowiak oraz Kornelii Krajewskiej. Dzieci uczestniczące w warsztatach stworzyły filmy animowane wykorzystujące techniki animacji poklatkowej, co pozwala w efekcie zobaczyć bohaterów poruszających się w baśniowych, samodzielnie stworzonych światach.
W technika pikselacji polega z kolei na montowaniu fotografii przedmiotów, zwierząt lub postaci ludzkich utrwalonych w różnych fazach ruchu. Tą technikę wykorzystał m.in. Zbigniew Rybczyński do zrealizowania w 1980 r. w Se-ma-forze Tanga, które zdobyło w 1983 r. Oskara dla krótkometrażowego filmu animowanego. W tym roku młodzież z Gołdapi mogła uczestniczyć w warsztatach reżysersko-scenopisarskich, które prowadziła Dorota Latour znakomity reżyser teatralny, scenarzystka i reżyser filmów dokumentalnych. Absolwentka Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Literatury (magistra literatury i filologii polskiej 1986) i Publicznej PWST w Krakowie, Wydział Reżyserii (Mistrza dyplomu 1990). Współpracuje Modrzejewskiej w Krakowie, Teatr Ludowy, Teatr Polski, reżyserowała kilka sztuk (m. in. teksty własne, jak również polskich i rosyjskich klasyków).
Widzowie tegorocznego festiwalu mogli również poznać wspomnienia Krzysztofa Gradowskiego reżysera kultowego już filmu Akademia Pana Kleksa.
Uczestnicy festiwalu Wędrujące Ale Kino! mogli wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie na Jury Dziecięce Ale Kino! Najlepsi w nagrodę pojadą w charakterze jurorów na 32. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, który odbędzie się w dniach 30 listopada – 7 grudnia 2014 w Poznaniu.

Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino!, podobnie jak „macierzysty” Festiwal w Poznaniu pokazuje filmy dla dzieci i młodzieży nieznane dotąd szerokiej widowni, o wybitnych walorach merytorycznych, edukacyjnych i artystycznych, niepodlegające rynkowym schematom. Są wśród nich produkcje rodzime, europejskie, a także pochodzące z innych krajów świata, również i tych rzadko reprezentowanych na polskich ekranach. Festiwalowy repertuar składa się z filmów traktujących młodego widza, bez względu czy ma zaledwie kilka, czy kilkanaście lat, jako partnera w prowadzonym za pośrednictwem ekranu dialogu.

Gale zamknięcia w tegorocznej edycji uświetnili lokalni artyści i sportowcy :)

  • Cisna – Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka;
  • Białowieża – premierowy pokaz filmu 13-letniego Szymona Ruczyńskiego inspiracją do stworzenia filmu stały się warsztaty, w których Szymon wziął udział w trzeciej edycji Wędrującego Ale Kino!;
  • Gołdap – recital gitarowy – muzyka filmowa;
  • Pacanów – soliści i zespoły działające przy Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie;
  • Rydułtowy – soliści z Zespołu Szkół przy ulicy Raciborskiej w Rydułtowach.W poprzednich edycjach pojawili się również ciekawi goście:
  • Odtwórcy głównych ról w filmie Andrzeja Maleszki Magiczne Drzewo, Adam Szczegóła (Kuki) i Filip Fabiś (Filip)
  • odtwórca jednej z głównych ról z filmu Krokodyle w reżyserii Christiana Dittera - Javidan Imani
  • Beatbox'erzy – Npot i Białas, którzy generowali muzykę na żywo do oskarowej produkcji Se-ma-fora Piotruś i Wilk
  • Kwartet Waltornia – grał muzykę na żywo do filmu – Bolek i Lolek, Kusza
  • Jerzy Łukaszewicz – reżyser pokazywanego w ramach pokazu retrospektywnego filmu Łowca. Ostatnie starcie.