Repertuar jak marzenie!

I choć co roku są to prawdziwe perełki, tym razem przywiedziemy do miejscowości położonych daleko od dużych ośrodków kultury naprawdę szczególne tytuły – znacząca część z nich została wyróżniona na licznych festiwalach filmowych!

Najmłodszych widzów pragniemy zapoznać z kapitalną Basią (o której pisaliśmy tu: <http://wedrujace-alekino.com/#program>), choć niewykluczone, że już ją dobrze znają z poczytnych książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Serial o rezolutnej 5-latce to absolutna rewelacja wśród polskich produkcji dla dzieci!

Równie wiele wyróżnień, co Basia, zdobyła przepiękna francuska animacja Wielki zły lis, która sięgnęła nawet bo prestiżową nagrodę Cezar (w kategorii najlepszy film animowany) wręczaną przez Francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej oraz po Nagrodę Publiczności na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Zeszłoroczne Ale Kino! doceniło Wielkiego złego lisa jako najlepszy pełnometrażowy film dla dzieci. Ciekawe, czy tej pełnej humoru opowieści o przygodach lisa, świnki, gęsi, królika i wielu innych zwierząt równie dobrze pójdzie na Wędrującym Ale Kino!...?

Stanie ona przecież w szranki z nie byle filmem dla tej samej grupy wiekowej, a mianowicie z jedną z części uwielbianej przez dzieci na całym świecie, mistrzowsko zrealizowanej serii przygód pary przyjaciół. Kacper i Emma na safari to kolejna barwną, trzymającą w napięciu i pouczającą opowieść, której bohaterowie trafią tym razem do serca Afryki!

Wielka wyprawa Oskara będzie równie emocjonująca, co potwierdza werdykt Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Lucas we Frankfurcie nad Menem. Podobnie jak wspomniani przed chwilą mali bohaterowie, 10-letni Oskar chce trafić na inny kontynent. Aby dostać się do odległych brzegów Ameryki, bohater wraz ze swoim nowym, nieco ekscentrycznym, przyjacielem chce wykorzystać zwykłą łódź. Czy to może się udać?

Ale nie samymi podróżami żyją bohaterowie Wędrującego Ale Kino! Film Storm przeniesie widzów do czasów reformacji, gdzie 12-letni tytułowy bohater stanie się przykładem bohaterstwa i waleczności. Historia Storma ściganego przez inkwizytora i próbującego uratować zakazany list Marcina Lutra oraz życie własnego ojca została doceniona przez jurorów Ale Kino! i dostała nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film dla dzieci.

Do odwiedzanych przez WAK miejscowości przywędruje też film z nagrodą specjalną ubiegłorocznego poznańskiego festiwalu – animowana Superagentka, opowiadająca o małej Agathie Christine, która pragnie zostać prywatnym detektywem. Nigdy nie jest za wcześnie, by rozpocząć wymarzoną karierę, więc bohaterka skupia się na śledzeniu dziwnie zachowującego się Vincenta, którego spotyka pewnego dnia w sklepie. Do czego doprowadzą ją znalezione przez nią tropy?

Cała szóstka tych sześciu fascynujących i pięknie opowiedzianych historii – w dodatku obsypanych nagrodami! – już wkrótce dotrze do WAKowych miejscowości.

© Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu 2017-2018